Výhody a rizika nátěrů fasád svépomocí

 

Fasáda je dominantním prvkem každé stavby. Chcete-li, aby váš dům vypadal k světu i po letech, rozhodně nepodceňujte její stav. Pokud si pohráváte s myšlenkou na renovaci fasády svépomocí, jistě vás bude zajímat, v čem realizace spočívá problematika nátěru fasády a zda výhody převažují nad negativy. 

 
S trochou štěstí obnovíte původní podobu fasády pouhým natřením novou fasádní barvou. To je možné jen za předpokladu dobrého stavu původní omítky. V opačném případě strávíte spoustu času jejím odstraňováním.
 
Nátěry fasád svépomocí

 
Zda je možné pouhé natření fasády, zjistíte jednoduchými testy:
 
po přejetí rukou po povrchu nesmí dojít k uvolnění a opadání podkladu
vyzkoušejte, zda se omítka nedrolí po lehkém poškrábání nehtem
malý kousek fasády oškrábejte nožem a na dané místo nalepte malířskou lepicí pásku – po prudkém odtrhnutí ne ni nesmí zůstat starý nátěr. 
 
Pokud fasáda v testu obstojí, můžete si oddechnout. Po testování podkladu budete muset očistit povrch (zbavit fasádu organických a anorganických nečistot v podobě mechu, lišejníků, prachu apod.), opravit praskliny a prověřit savost pomocí mokré houby. Pokud podklad nasaje vlhkost, nevyhnete se aplikaci penetračního nátěru.
 
Samotný nátěr fasády začněte v rozích a špatně dostupných zákoutích jako u běžného malování.  Poté proveďte základní nátěr a mezivrstvy. Víte-li o problémech s plísní, přidejte do barvy protiplísňový přípravek. Nakonec proveďte vrchní nátěr a případně úpravu dalších prvků (ocelových konstrukcí).
 
Na první pohled jsou nátěry fasád svépomocí snadné, ale v praxi může být dosažení požadovaného výsledku naopak velmi náročné a nejisté – vše závisí na typu stavby, stavu původní fasády a dalších faktorech.
 
 
 Nátěr fasády svépomocí

 

 

Kdy je lepší svěřit nátěr fasády odborníkům ?

 
Svěříte-li práci odborníkům, ušetříte spoustu času, nebudete riskovat balancováním na lešení a výsledek bude vypadat perfektně. Profesionální odborníci na nátěry fasád jsou sice dražší než nátěr fasády svépomocí, ale mají potřebné zkušenosti a doporučí vám vhodný typ fasádní barvy. Ve finále tak možná nepřímo ušetříte, protože nátěr fasády vydrží podstatně déle, než kdybyste ho vybrali sami.
 
Nejste-li si svými schopnostmi a zkušenosti zcela jistí, kontaktujte naše nejbližší natěračství. Naši odborníci na nátěry fasád budou zárukou očekávaného výsledku a kvalitního nátěru.